Zasady nawadniania ogrodów – poradnik

Nawadnianie ogrodów to sposób, dzięki któremu nasza zielona przestrzeń może cieszyć się pięknym wyglądem o każdej porze roku.  Przed zabraniem się za nawadnianie ogrodu powinno się znać kilka porad, które spowodują, że nawadnianie będzie korzystne. Żaden ogrodnik nie chciałby stracić swoich zbiorów ze względu na przelanie czy niewystarczające podlanie roślin. Stworzyliśmy ten przewodnik, aby pomóc Ci pojąć jaki jest najlepszy najefektywniejszy sposób na nawadnianie roślin. Poruszymy także kwestię znanych mitów na temat nawadniania.

Artykuł powstał na podstawie informacji zaczerpniętych ze strony internetowej firmy watermil.pl.

Suche liście – dlaczego to tak ważne?

Wydawać by się mogło, że to dobry znak, gdy cała roślina jest wilgotna. To mylne przekonanie. Należy uczulić się na informację, że mokre liście rośliny, zwłaszcza latem, mogą rodzić pewne problemy w przyszłości. Mokre liście prędzej czy później przeobrażą się w niezdrowe. Ze względu na długotrwały kontakt z wodą możemy być przekonani, że dopadnie je choroba grzybicza. Mokrym liściom wystawionym na pomieniowane słoneczne grożą poparzenia. Pamiętaj, aby kilka razy przekonać się, czy system nawadniania, który położyłeś nie sprawi, że liście będą mokre. To właśnie dlatego w wielu sytuacjach warto zastosować nawadnianie kropelkowe.

W jakich godzinach nawadniać ogród?

Problemy związane z cyklicznością nawadniania ogrodu to jedne z najczęstszych, które nurtują ogrodników. Jak zaprojektować nawadnianie, by nie martwić się o zbiory? {Przede wszystkim|Co najważniejsze -) pamiętajmy o nawadnianiu w godzinach, gdy ziemia jest stosunkowo chłodna i nie ma słońca, które mogłoby wyparować wodę. Podlewanie roślin pomiędzy 10:00 a 18:00 może niestety zmarnować około 30% wody – zostanie ona wyparowana. Zatem, by mieć pewność, że woda się nie zmarnuje – podlewajmy swoje zbiory wcześnie rano lub późnym wieczorem. Nawadnianie rankiem ma drugą, ważną mocną stronę. Przygotowujemy wtedy plony do nadchodzącej w trakcie dnia suszy. W tym momencie należy rozważyć systemy nawadniania ogrodów – pozwolą one nam nie martwić się, że zapomnimy nawodnić nasze rośliny.

Nie wierz w te mity, które mogą zabić twoje rośliny!

Wczoraj padało, więc dziś nie podlewasz swoich zbiorów? Nic bardziej mylnego. Pomyśl, czy deszcz trwał przez cały dzień, czy padało jedynie trochę. Niewielki deszcz nie nawodni twoich plonów. Przeświadczenie, że lekki deszcz właściwie nawodnił nasze rośliny może doprowadzić do ich obumarcia.