O czym pamiętać montując instalację elektryczną w nowym domu?

Jeśli na właśną rękę nie zaprojektujemy rozłożenia gniazdek i ułożeniem oświetlenia to usługodawca umieści nam ich bardzo małą ilość. Potem spowoduje to, że w większości pomieszczeń będziemy mieli przynajmniej kilka przedłużaczy, które trudno będzie pochować ewentualnie ładnie zharmonizować z umeblowaniem. Dodatkowo zdarza się, że w mieszkaniu może być zwyczajnie ciemnica i ciężko będzie nam to załatać większą lampą. O czym należy więc pamiętać przy planowaniu instalacji elektrycznej i jakich błędów nie popełniać?

O czym pamiętać kiedy ustalamy lokalizację gniazdek w domu?

Na tym etapie powinniśmy mieć już pierwszy projekt domu. Powinniśmy zaplanować gdzie będzie umiejscowione łóżko, kanapa, telewizor, ale też szczegółowe umiejscowienie sprzętów kuchennych. W łazience powinniśmy pomyśleć gdzie stanie pralka i zlew, abyśmy byli w stanie zawsze podłączyć szczoteczkę elektryczną lub suszarkę do włosów. W dodatku powinniśmy wiedzieć, że gniazdka w łazience powinny być zasłonięte, aby nie mieć styczności z wodą. Instalacja elektryczna w takich miejscach jest niezmiernie istotna.

Najczęściej deweloper sam z siebie nie zaprojektuje zbyt wiele gniazdek w pokojach typu sypialnia oraz pokój dziecięcy więc musimy sami zaplanować gdzie stanie łóżko i zaplanować gniazdka z obu stron. 

Podobna sytuacja jest w przypadku salonu – jeśli planujemy powiesić telewizor na ścianie, a nie postawić na szafce, to zaplanujmy zamontowanie gniazdka nie 30cm, tylko metr nad ziemią, dodatkowo ulokujmy jedno w okolicach kanapy, aby móc podłączyć stojącą lampę lub ładowarkę do smartfona. Fachowcy z Gdańska, tacy jak np. BPEGD – instalacje elektryczne na pewno z chęcią pomogą nam przy zaprojektowaniu instalacji elektrycznej.

Kuchnia w nowym domu – jak zaplanować instalację elektryczną?

Kuchnia jest najtrudniejszym pomieszczeniem do zaplanowania instalacji elektrycznej. Lodówka, zmywarka, piekarnik oraz kuchenka elektryczna lub indukcyjna powinny mieć zwykle oddzielne gniazdka. Należy ulokować je w takich miejscach i na odpowiednich wysokościach, żeby urządzenia te nie musiały za bardzo odstawać od ściany i aby nie martwić się, że kabel jest za krótki.

Oprócz nich w tym pomieszczeniu znajduje się ogromna ilość innych sprzętów. Nawet jeśli wyciskarkę do soku czy robot kuchenny możemy za każdym razem odłączyć z prądu, to już czajnik lub ekspres do kawy najczęściej jest podłączony do gniazdek ciągle. Jednakowo wygląda kwestia z mikrofalą albo okapem. W kuchni wypadałoby więc zamontować dużo gniazdek – wspaniale, aby były nad blatem, tak żeby korzystanie z nich było bardzo wygodne.

Elektryka oświetlenia – nie popełnij tych błędów

Źródło światła, które początkowo chce zrobić developer jest także minimalne. Jeśli nie chcemy kuć ścian w celu wprowadzenia zmian w instalacji elektrycznej, warto wcześniej zaplanować w jakich miejscach i ile lamp będziemy potrzebować. Jeśli w sypialni nie chcemy mieć lampek nocnych, tylko lampy ścienne – to jest właściwy moment na wprowadzenie tej zmiany w planie mieszkania. Identycznie jest przy lampach łazienkowych – deweloper zazwyczaj postawi na jeden kinkiet nad lustrem, jeśli w planach są dwie, po każdej stronie lustra – musimy też zawrzeć to w projekcie instalacji elektrycznej. Często narzekamy na zbyt ciemną kuchnię – tutaj także możemy zamontować dwie lampy – jedną nad miejscem pracy i drugą nad stołem, przy którym jemy.

Jeśli uda Wam się znaleźć sprawdzonych fachowców to na pewno pomogą Wam w doskonałym zaprojektowaniu oświetlenia – tych stuprocentowo spotkacie w Gdańsku.