Kto to jest architekt wnętrz i co robi?

Ostatnimi czasy korzystanie z pomocy architekta wnętrz jest coraz popularniejsze. W ten sposób nasze mieszkanie może nie tylko dostać nowy wygląd, ale także stać się bardziej ustawne. Cennik takich projektantów nie jest z góry ustalony. Różni się w zależności od miasta i zakresu pracy. Co również wpływa na ostateczny koszt takiej usługi? Na jaką kwotę powinniśmy być przygotowani w Warszawie?

Tekst dzęki wsparciu michalstrawa.pl – architekt wnętrz w Warszawie.

Czym zajmuje się architekt wnętrz?

Architekt wnętrz wykonuje projekty wnętrz budynków. Jego obowiązkiem jest nie tylko ładne rozstawienie wyposażenia, ale także sprawienie, że wnętrze będzie praktyczne. Architekci, którzy ukończyli studia mają także wiedzę techniczną na temat materiałów wykończeniowych, potrafią tworzyć rysunki techniczne, rzuty, wizualizacje wnętrz. Architekci niesamowicie dobrze potrafią posługiwać się programami graficznymi. Warto nie mylić architekta wnętrz z projektantem oraz dekoratorem. Ten pierwszy posiada wykształcenie kierunkowe i jest inżynierem, aby pracować jako projektant lub dekorator nie jest wymagane posiadanie wykształcenia.

Dlaczego cena za projekt mieszkania jest inna niż za projekt domu?

Zazwyczaj duże znaczenie ma tutaj wielkość i rodzaj urządzanej przestrzeni. Całkowicie koszt za projekt kawalerki będzie inny niż domku piętrowego. W tej sytuacji nie jest to oczywiste, ponieważ przeważnie architekt zażąda większej kwoty za metr za zaprojektowanie małego mieszkania niż domu. Spowodowane jest to tym, że w domach najczęściej jest dużo miejsca i można sobie pozwolić na dużo więcej swobody w projektowaniu. W mieszkaniu za to ważny jest każdy kąt i każdy nawet niewielki kawałek przestrzeni. Zrobienie praktycznej kawalerki wymaga zdecydowanie więcej czasu.

Nie oznacza to jednak, że plan mieszkania będzie droższy niż dużego domu. Architekci zazwyczaj wyznaczają cenę za 1m2 a kawalerka jest przecież niewielka w porównaniu do domu jednorodzinnego.

Co jeszcze składa się na cennik architekta wnętrz?

Oprócz rodzaju i wielkości projektowanej przestrzeni ważne jest wykształcenie i kompetencje architekta. Projektant wnętrz jest zawodem otwartym, to znaczy, że mimo tego, że istnieją studia w tym zakresie – nie ma obowiązku kończyć ich, aby zajmować się projektowaniem wnętrz. Na rynku z pewnością istnieje wiele osób, które oferują takie usługi a nie mających wcale doświadczenia. Powinno się więc zweryfikować jak długo jest on na rynku, czy ma pozytywne opinie za projektowanie wnętrz w Warszawie i czy ma dyplom za ukończenie studiów.

Jeszcze jedną ważną rzeczą jaka wpływa na cenę projektu jest jego zakres. Możesz zakupić u projektanta zrobienie projektu koncepcyjnego oraz kompleksowego. Ten drugi daje niewątpliwie więcej niż projekt koncepcyjny, a mimo wszystko zawiera jego elementy. W ramach tego otrzymujesz propozycje układów pokoi, aranżację wyposażenia wnętrza, propozycje tworzyw wykończeniowych, ale również wizualizację mieszkania i pełną dokumentację techniczną.