Kiedy przydają się elektronarzędzia i kto z nich korzysta?

W każdym domu najczęściej mamy elektronarzędzia, ale zdarza się, że nie wiemy o tym. Bywają takie elektronarzędzia, które są pomocne podczas każdego remontu domu, ale też takie artykuły, które wykorzystywane są przy cięższych i bardziej rozbudowanych pracach, więc właściwie nie musimy ich nabywać. Co to są te elektronarzędzia, jakie rozróżniamy i kto powinien je kupić?

Charakterystyka elektronarzędzi

Elektronarzędzia stworzono aby przyspieszyć wiele napraw i prac domowych. Posiadają mały silnik elektryczny i są one zasilane prądem – na rynku zobaczymy takie, które powinno się podłączyć do gniazdka, oraz takie z akumulatorkiem. Są one trwałe i umożliwiają zrobienie takich prac, które zajęłyby bardzo dużo czasu przy pomocy tradycyjnych ręcznych przyrządów, ewentualnie byłyby całkowicie nie do wykonania. Możemy zrobić nimi dziurę w ścianie, albo rozciąć jakieś twarde surowce. Kupując elektronarzędzia musimy zwrócić uwagę na sposób zasilania – te, które posiadają kabel do gniazdka z prądem nie są narażone na rozładowanie się, jednak będą kiepskim nabytkiem jeżeli planujemy remontować coś w lokalizacji, w której prądu nie ma, na przykład na działce. Dodatkowo powinniśmy być przygotowani na plątaninę kabli. Elektronarzędzia, które posiadają akumulator przeważnie mają mniejszą moc i szybko się rozładowują. Nie mają jednak przewodu więc są przenośne i nic nie stoi na przeszkodzie aby mieć je również w samochodzie.

Które elektronarzędzia przydadzą się podczas remontu?

Wiertarka

Prawdopodobnie najpopularniejszym oraz takim elektronarzędziem, które każdy z nas zna jest wiertarka. Przydaje się w trakcie każdego remontu i pozwala na wywiercenie otworów w ścianie, drewnie a także metalu. Mamy możliwość kupienia jej w wersji podstawowej, albo z funkcją wiercenia udarowego, dzięki temu będziemy mogli wywiercić dziury także w ścianie zbrojonej a także murze z cegieł. Jeśli w planach mamy wiercenie otworów w betonie, kamieniu albo marmurze to przyda się wiertarka z funkcją młota udarowego, czyli młotowiertarka.

Wkrętarka

Następnym elektronarzędziem będzie wkrętarka, mamy możliwość nabycia jej jako osobne urządzenie, ale też nabyć wiertarkę z funkcją wkrętarki. Ta jest pomocna przy wkręcaniu i wykręcaniu śrub oraz wkrętów. Do tego przeważnie można użyć śrubokrętu, jednak podczas większej ilości takich prac, elektronarzędzie niezmiernie usprawnia i przyspiesza pracę.

Szlifierka

Często w warsztacie faceta znajdziemy także szlifierkę, którą można wykorzystać do cięcia metalu, betonu oraz ceramiki, ale też do wygładzania, oczyszczania albo likwidowania rdzy z najróżniejszych powierzchni.

Większa ilość elektronarzędzi, które spotkamy w warsztacie albo ogrodzie

Na dodatek w warsztacie bardzo często odnajdziemy pilarkę, która stosowana jest zazwyczaj do cięcia drewna lub tworzyw sztucznych.

Majsterkowicze zazwyczaj posiadają w swoim wyposażeniu spawarkę. Łączy ona elementy metalowe za pomocą spoiwa. Prawie tak samo jest w przypadku lutownicy. Przy zastosowaniu jej też można na stałe scalić elementy metalowe. Różnicą jest w tym przypadku to, że do spajania wykorzystywany jest lut. Do elektronarzędzi zakwalifikujemy także frezarkę oraz strug elektryczny.

Źródło: Elkom – centrum elekektronarzędzi