Dla kogo kotły na pelet są idealne?

Kotły na pelet są bardzo ekologiczne. Są też konkretnie skomputeryzowane i skuteczne. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o tej metodzie ogrzewania budynku, kto powinien zaciekawić się nią i z jakiego powodu w nią inwestować?

Tekst został stworzony w oparciu o informacje ze strony www specjalistów w tej kwestii – firmy Domusa – kotły na pellet.

Dlaczego kotły na pelet są warte naszej uwagi?

Zainteresować się nimi powinien każdy, dlatego, że ich działanie jest bardzo ekologiczne, ale w głównej mierze gospodarstwa, do których nie jest dostarczony gaz ziemny. Pellet jest mimo wszystko lepszym rozwiązaniem niż stosowanie węgla kamiennego.

  • Nie emituje on w ogóle gazów cieplarnianych CO2, co jest na dobrą sprawę niesamowicie istotnym argumentem dzisiejszych czasów, kiedy to walczymy z globalnym ociepleniem.
  • Dużo kotłów na pelet spełnia wymagania energetyczno-emisyjne klasy 5.
  • Kolejną zaletą jest niemalże całkowite zautomatyzowanie takich pieców. Nie musisz ich samodzielnie rozpalać ani myśleć o dozowaniu paliwa i w odpowiednim momencie wygaszają się samoczynnie. Jedyne o czym powinieneś myśleć to co kilka dni dosypać pellet i wynieść popiół.
  • Na rynku kupimy też kotły z dodatkowym zasobnikiem CWU, w ten sposób możliwe będzie ogrzewanie wody.
  • Kotły na pellet są tańsze w używaniu niż te zasilane olejem albo gazem LPG . Ich cena będzie porównywalna do tych na gaz ziemny, ale tak jak mówiliśmy – jest to niesamowicie dobra metoda dla lokalizacji, gdzie nie jest on dostępny.

Na czym polega obsługa kotła na pellet?

Piece na pelet zazwyczaj mają tylko jeden przycisk, który ma za zadanie uruchomić cały sprzęt. W ten sposób równocześnie rozpalamy kocioł, włączamy wentylator i podajnik paliwa.

Kotły na pellet są chyba najbardziej zautomatyzowanymi piecami jakie znajdziemy na rynku. Posiadają system automatycznego startowania i same porcjują sobie paliwo. Istnieją też piece, które są sterowane za pomocą aplikacji na telefon. Na skutek tego jedyny obowiązek jaki nas przy nich czeka to dodawanie pelletu. Częstotliwość wykonywania tego zależy od wielkości kotła jaki kupiliśmy – najczęściej będzie to mniej więcej 3-5 dni.

Jak wiadomo od razu po zakupie zalecane jest dobrze skonfigurować piec na pellet, tak aby nie wykorzystywał za wiele paliwa oraz powietrza. Aspekty te rzutują na moc i wielkość spalania pieca. Najistotniejszymi parametrami, którym koniecznie trzeba się przyjrzeć są na przykład temperatura kotła i zasilania instalacji grzewczej i wydajność podajnika paliwa. Jeżeli nie umiemy samodzielnie skonfigurować dobrze kotła, albo nie wiemy czy na pewno wykonaliśmy to bezbłędnie – zatrudnijmy do tego specjalistę. Lepiej zapłacić więcej i mieć pewność, że wszystko funkcjonuje poprawnie, niż przejmować się złym spalaniem, brakiem ogrzewania w domu albo awariami.

Pelet jest niezwykle wygodnym do zastosowania materiałem. Zrobiony jest z odpadów po obróbce drewna. Mowa tu o trocinach, zrębkach i wiórach, które są złączone w nieduże walce i kulki. W związku z tym jest zdecydowanie bardziej czysty niż węgiel, wobec tego pieca nie musisz czyścić zbyt często, a popiół z pelletu jest nieszkodliwy. W dodatku, ze względu na jego wielkość i kształt dozowanie jest bardzo proste.

O co zapytać przed nabyciem kotła na pelet?

W szczególności spójrzmy na to ile mamy dostępnego miejsca na postawienie pieca. Kotły różnią się rozmiarami zależnie od mocy, pojemności zbiornika czy dodatkowego zasobnika do ogrzewania wody.

Po drugie musimy sprawdzić czy nasz komin jest odpowiednich wymiarów. Producenci wymagają minimalnej średnicy i wysokości komina. Dodatkowo niezmiernie ważne jest umożliwienie wentylacji wywiewnej i nawiewnej. Piec ma obowiązek posiadania ciągłego dostępu do świeżego powietrza.

Całkiem istotne jest zweryfikowanie jaką gwarancję posiada nasz potencjalny piec i w jakich lokalizacjach na wszelki wypadek są serwisy naprawcze.

Na rynku znajdziemy kotły jedynie na pelet, ale również takie mieszane na pellet i ekogroszek. Spójrzmy jaki piec kupujemy, ponieważ palenie ekogroszku w kotle, który nie jest do tego przeznaczony może nie skończyć się się dobrze.